2013 m. gegužės 4 d., šeštadienis


Dviračiai: Kaip pasirinkti?













Važinėjant dviračiu galima smagiai praleisti laiką, pasportuoti bei pabūti natūralioje gamtoje. Tai puikus būdas norint sportiškai ir sveikai vykti į darbą, mokyklą arba dar rimčiau - keliauti į turistinius žygius ar lenktynes.
Šio straipsnio tikslas padėti išsirinkti dviratį pradedantiesiems, atsitiktiniams dviratininkams arba tiems, kurie iš vis jo neturi.
Koks yra pagrindinis jūsų stilius, važinėjant dviračiu?
Pirmas jūsų žingsnis - žinoti kokiomis dangomis jūs žadate važinėti: šaligatviais, purvo takais ar abiem variantais. Kai kurie dviračiai yra specialiai pagaminti važinėti tam tikros rūšies dangomis, o kiti - universalūs, kuriais galite važinėt visur.
Kelių (plento) dviratis
Geriausia - gatvėmis, plentu, ir pan.
Aprašymas:
Šie dviračiai yra lengvesni nei tipiški kalnų ar komforto dviračiai, todėl jais ypatingai gerai yra važinėti mieste, renginių metu, turistiniuose žygiuose ar lenktynėse. Šio tipo dviračiai tinka tiek naujokams, tiek patyrusiems entuziastams, tačiau privalote įsigyti jums tinkantį ir patogų dviratį, kitaip bus ne tik nemalonu važinėt, bet ir skausminga. Kelių dviračiuose gali būti bagažinė, apšvietimo sistemos arba sparnai turistiniams važinėjimams.
Kelių dviračiai dar išsiskiria pagal 2 pagrindinius vairų stilius:
Multifunkcinis - lengvas, aerodinaminis bei padeda greičiau judėti pirmyn. Jie taip pat leidžia pasirinkti įvairesnes rankų pozicijas nei tiesūs vairai. Šis vairas labiau apkrauna nugaros raumenis, jeigu esate nelankstus gali ją šiek tiek ir paskaudėti.
Tiesus vairas (drop-bar) - šiek tiek daugiau vertikalaus važiavimo. Šis vairas jums leidžia sėdėti aukščiau ir labiau atsipalaiduoti, kad būtų galima matyti tolimesnį kelią bei esančius pavojus. Vertikali padėtis taip pat mažina įtampa jūsų rankom, pečiams bei riešams.
Kalnų dviratis
Geriausia - miško takais, žvyrkeliais ir pan., tačiau taip pat tinka ir gatvėmis.
Aprašymas:
Šie dviračiai sukurti su amortizatorių funkcija ir geresnėmis stabdžių sistemomis, jais galite puikiai važinėtis per purvus, uolas, šaknis, gumbus, provėžas. Jų ypatybė žemesnės pavaros, kurių dėka galima geriau laviruoti statesniame reljefe. Kalnų dviračiai taip pat puikiai atlaiko duobes, o amortizatorių dėka suteikia žymiai didesnį komfortą nei įprasti dviračiai.
Pramogų dviratis
Geriausia - grindiniu, žvyro ar purvo keliais.
Aprašymas:
Šie dviračiai pasižymi komfortu ir lengvu valdymu. Jie idealiai tinka pasivažinėjimui ratais po kaiminystę, parkus ar dviračių takus. Taip pat yra geri norint šiaip pasivažinėti arba atsitiktinėms šeimos išvykoms. Dauguma jų turi plačias padangas, todėl jūs galite važinėti ant įvairios dangos - žvyro, purvo, plento. Ant kai kurių modelių yra galimybė pritvirtinti bagažinę, tai suteikia galimybę su savimi, į kelionę, pasiimti daiktų, maisto ir pan.
Miesto ir susisiekimo dviratis
Geriausia - šaligatviais.
Aprašymas:
Sukurti galvojant apie važinėjimą miesto gatvėmis, jie yra tvirti, kietų rėmu ir stiprių ratų. Juose vyrauja vertikali važiavimo pozicija, kuri leidžia jums daugiau matyti ir stebėti. Daugumoje priemiestinių modelių įtaisyti apšvietimo įrengimai, sparnai bei bagažinė.
Moteriški dviračiai
Geriausia - moterims.
Aprašymas:
Šie dviračiai gali būti kelių, kalnų, komforto arba hibridiniai - rėmo geometrija, vairas ir platesnės sėdynės, kurios geriau pritaikytos, kad geriau atitiktų moteršikas kūno dalis. Pavyzdžiui: viršutinio vamzdžio rėmas, moteriškuose dviračiuose būna trumpesnis 13cm nei vyrų (tarp vairo ir sėdynės), todėl yra tinkamas moterims, nes jos lengviau pasiekia. Taip pat yra trumpesnės bėgių perjungimo rankenėlės, kad geriau prisitaikytų prie mažesnių moters rankų.

Kaip saugiai priparkuoti dviratį?


Kaip saugiai priparkuoti dviratį?
Parkuodami dviratį , vadovaukitės šiais principais:
Niekada, net kelioms minutėms, nepalikite savo dviračio neužrakinto: lengvas grobis ilgapirščiams!
Rakinkite dviratį už rato ir rėmo.
Parkuokite matomose ir dažnai lankomose vietose, taip apsunkinsite darbą vagims.
Naudokite tvirtas žinomų kompanijų spynas.
Nenaudokite pigių trosinių spiralės, tiesios formos spynų : dauguma jų yra lengvai pjaustomos.
Jei įmanoma, naudokite U-Lock formos spyną arba žinomų gamintojų storą grandinę!
Paliekant dviratį, nuimkite lengvai nuimamus daiktus: apšvietimas, spidometras ir tt
Jūs taip pat turėtumėte užsirašyti rėmo serijos numerį, turėti dviračio nuotrauką, suteikti jam tam tikras specialias ypatybes, padedančias lengviau nustatyti. Dažnai policija vykdo dviračiu ženklinimo akcijas. Tačiau policija neturi centralizuoto dviračių registro.
Pamastyk, ar nevertėtų balnelio ir ratų greiveržles pakeisti į paprastus užveržimus, nes greitveržles taip pat yra greito atjungimo - vagys žino tai. Važiavimas be balno, tai jau sportas, o ne transportas.

Dviračio istorija


Dviračio istorija
1400 m.
Vienas iš Leonardo Da Vinčio studentų 1490 metais juodraštiniame variante sukūrė dviračio dalių maketus. Jie buvo rasti tarp Da vinčio raštų, kurie skirti Italijos vyriausybės vienuolių grupei 1966 metais. 1940 metais visos išradėjo dviračio dalys buvo pristatytos visuomenei. Išradėjai galvojo, kaip panaudoti dalis, bet nepagalvojo apie jų visų išleidimą kartu.
Iki 19-o amžiaus nebuvo daug žmogaus jėga varomų transporto priemonių, nes tai nebuvo laikoma protingu būdu keliauti.
1600 m.
1649 m. kompasų gamintojas šiaurės Europoje, Johann Hautsch, pagamino dviratį, kuris galėjo važiuoti 2000 žingsnių per valandą ir sustoti tada, kada tik nori. Jis sukūrė dviratį, kuris veikė tarsi laikrodis, nes pats Johann‘as Hautsch‘as buvo kompasų meistras. Tai buvo labiau panašu netgi į automobilį, nei į dviratį.
1680 m. Stephan Farffler sukūrė triratį, kad galėtų kiekvieną sekmadienį važinėti į bažnyčią. Vėliau jo triratis dviratis buvo paverstas keturračiu dviračiu.
1800-1819
1817 m. šalia miškų tarp centrinės Vokietijos, Baron Karl von Drais sukūrė naujos rūšies divratį. Dviratis buvo su dviem mediniais ratais, sėdyne ir rankenomis. Tuo metu, tai buvo greičiausias dalykas, kuris važiavo 10 mylių per valandą greičiu. Problemiškiausia buvo tai, kad dviratis buvo be pedalų, tuomet reikėdavo kojomis stumtis nuo žemės. 1818 m. sausio 12 d. Drais‘o mašina buvo užpatentuota Baden‘e.
Nauja transporto priemonė buvo pavadinta "Draisiennes" ir pirmą kartą pristatyta 1818m. balandžio 5 d.
1820-1859
1820 m. buvo pristatytas patobulintas dviratis, pravarde ,, Dandy Horse". Viena iš dviračio sėkmės priežasčių ta, kad Denis Johnson (šio dviračio išradėjas) turėjo daug geresnių rinkodaros įgūdžių nei Baron Karl von Drais. Dėl didesnio komfortiškumo, dviratis turėjo didesnius ratus.
1839m. škotas, Kirkpatrick Macmillan, pagamino pirmą modernų dviratį. 1842 m. buvo pagamintas taip, kad galėtų važiuoti 140 mylių per valandą greičiu.
1860
1860 m. Kirkpatrick Macmillan dviratis buvo nukopijuotas Thomas McCall.
1860- ųjų pabaigoje pradėta naudoti gumines padangas.
1861 m. Pierre Michaux ir jo sūnus Ernestas buvo įrašyti, kaip pedalų kūrėjai.
1866 m. pirmą kartą Jungtinėse Valstijose, James Carroll užpatentavo dviratį.
1868-1869 m. buvo pagamintas ir pristatytas visuomenei dviratis su pedalais.
1868 m. gegužės 31d. įvyko pirmosios dviračių lenktynės. Tai buvo daugiau nei 2km trasa. Nugalėtoju tapo James Moore. Jis važiavo dviračiu su kietom, guminėm padangom ir rutuliniais guoliais, kad greičiau riedėtų.
1870
1870 m. James Starley sukūrė "Penny-farthing" dviratį su dideliu priekiniu ir mažu galiniu ratu.
Priekinis ratas buvo toks didelis, kaip raitelio kojų ilgis.
Vidutinis dviratis svėrė 40 svarų, o dviratis skirtas lenktynėms 20 svarų. Pagrindinė ,,Penny-farthing" dviračio problema ta, kad buvo nesaugu stabdyti ir buvo galima nukristi ypač leidžiantis nuo kalno.
1882 m. dviračiai turintys du ratus buvo labai populiarūs.
1874 m. H.J. Lawson‘as sukūrė dviratį su grandine.
1878 m. A.A. Pope, Amerikoje pagamino pirmus dviračius.
1880-1899
1893 m. broliai Wright‘ai nusprendė atidaryti dviračų parduotuvę. Vėliau, kai jie nusprendė pradėt gaminti lėktuvus, daugelį žinių pritaikė iš dviračių karjeros.
1893 m. dviračio dizainas buvo pakeistas į šiuolaikinį.
1900
1909 m. įvyko pirmosios 6 dienų dviračių lenktynės Berlyne.
1930 m. dviračiai tapo modernesni ir pažangesni.
Per visus 1970 ir 1980 metus kalnų ir BMX dviračiai labai išpopuliarėjo visame pasaulyje.

Užraktas dviračiui


Užraktas dviračiui
Rinkoje yra daug įvairių gamintojų ir labai skirtingų kainų dviračių spynų.
Žemiau pateiksime populiariausių rūšių spynas:
Trosinė spyna (trosas, spiralė) - privalumas šio uždarymo yra maža kaina ir mažas svoris. Trūkumai - lengvai nukerpamos, net ir storo torso spynos.













Grandininė dviračio spyna - pagrindinis trūkumas yra santykinai didelis svoris, bet jei spyna pagaminta iš kokybiškų medžiagų, užtikrins Jūsų dviračio saugumą. Dėl savo konstrukcijos yra labai praktiškos spynos.












Užraktas U formos . Išlenktas U-formos rėmas, gaminamos iš plieno arba titano. Trūkumas - nepatogus tvirtinimas.














O formos užraktas - metalinis žiedas montuojamas po balnu, kuris leidžia Jums užrakinti galinį ratą. Yra patogu transportuoti. Gali būti kaip papildoma apsauga nuo vagysčių.













Sudedama spyna
Tai yra santykinai naujo tipo užraktas, kurį sudaro sujungtos galuose plokštelės, kurios suformuoja uždarą kilpą. Su tokia struktūrą, viena vertus, mes turime U-Lock panašaus tipo apsaugos uždarymą, kita vertus, dėl savo lankstumo yra žymiai universalesnė spyna nei U-Lock.












Beveik visos spynos gali būti rakinamos raktu arba kodu. Pasirinkimas priklauso nuo pačio pirkėjo.